top of page

Sosna Zwyczajna

 

Sosna zwyczajna jest to wysokie, zimozielone drzewo iglaste występujące na terenie całej Polski. Sosna zwyczajna jest jedyną z najliczniejszych drzew występujących w lesie ,ponieważ stanowi aż 60% drzew w lesie, występuje na obszarze całej Europy.

Sosna Zwyczajna dorasta do 35-40m wysokości osiągając średnice pnia 1.25m.

 

 

Preferencje: Sosna jest to drzewo o niewielkich wymaganiach glebowych, światłolubna, umiarkowanie wodolubna oraz bardzo mrozoodporna.

 

 

Tempo wzrostu i długość życia: Sosna jest to drzewo stosunkowo długowieczne, ponieważ dożywa 400-500lat (maksymalnie 700), temp wzrostu jest bardzo duże w początkowych 30 latach tempo wzrostu jest bardzo duże później stopniowo maleje.

 

 

System korzeniowy: Palowy niezwykle głęboki korzeń główny może sięgać nawet 3m w głąb ziemi. Dzięki takiemu systemowi korzeniowemu. Sosna bardzo dobrze ukorzenia się w ziemi, piasku i żwirze przy czym jest bardzo stabilny przez co rzadko wiatr powala sosny.

 

 

Kora: Szarobrunatna gruba i mocno spękana bardzo łatwo się łuszczy.

 

 

Pędy: Młode pędy początkowo jasnozielone, gładkie i lekko połyskujące, wyprostowane pionowo w górę.

 

 

Liście: Szpilkowate długie i cienkie, długości 6-8cm, szpiczaste występują cały rok.

 

 

Kwiaty: Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie i wiatropylne.

 

 

Owoce i Nasiona : Roślina nagonasienna. Szyszki pojedyncze lub zebrane po 2-3 sztuki, zwisające na szypułkach, szeroko jajowate, krótkie i grube, długości 5-7cm.

 

 

Drewno: Posiada jasnożółty biel i brązowy twardziel jego słoje są wyraźne.

 

 

Parametry techniczne drewna: bardzo lekkie (0.4 kg/dm3).

 

 

Ciekawostka: Sosna rosnąca w zwarciu rośnie szybciej, przy czym traci gałęzie dzięki czemu widzimy "gołe" drzewo jedynie z górną koroną.

 

2014 Drzewa-Lasy

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page